Tuesday, May 12, 2009

Pass The Pepah'. The Cayenne Pepah'?

I heard on the radio today that the average American household spends $140 on toilet paper a year. $140. That doesn't really surprise me, it seems like a good figure.

I spend about $10 a month on toilet paper. I buy the cheap brand, but believe you me, I get irritated at having to pay that $10. It used to be cheaper. Dammit.
So we know that $10 a month for a year is $120. And you know those two extra months out of the year when you get an "extra" biweekly paycheck? Like that. One must have to buy an extra package of paper. Easy, $140.

I'm driving home from work thinking to myself after hearing this on the radio. i could do that all in one swoop I think. $140 is not that much at a time for a whole year of shopping! I would never have to worry about running out again. Why hadn't I thought of this before?!

I share my news with Husband, what a great plan! He brings me back to reality with thoughtless questions such as:

"How are you going to get all of that toilet paper home?"

and

"Where are you going to keep all of it?"

Hmm..... I buy 24 roll packs. (Packs? Packs of toilet paper? Packages? Units?) They are pretty cumbersome.

Dammit. The toilet pepah'.

2 comments:

ktyrae said...

Have you ever been lured into buying the big rolls because they are on sale really cheap...only to discover once you bring them home they are 1-ply? I hate that.

BrokeMom said...

I can honestly say that I have never fallen for that trap. But never say never...good warning